Co to jest poligrafia?

Poligrafia przez wiele osób bardzo dobrze kojarzona jest z drukiem. Choć sama poligrafia to nie do końca tylko i wyłącznie drukowanie to jednak skojarzenie jest bardzo bliskie. Poligrafia to bowiem nic innego jak dział gospodarki, który to zajmuje się różnego rodzaju przemysłowymi technikami drukarskimi.

Głównym zadaniem działań poligraficznych jest więc wytwarzanie różnych wyrobów drukarskich, począwszy od tych oprawionych, a skończywszy na nieoprawionych. Ważne jest, aby pamiętać, że możemy wyróżnić kilka rodzajów druku – są to przede wszystkim druk płaski, druk wklęsły oraz wypukły. Z kolei jeśli chodzi o podstawowe procesy poligraficzne to z pewnością należy tutaj wymienić przygotowanie druku oraz oprawę druku (czyli tak zwane prace introligatorskie).

Poligrafia odgrywa więc bardzo ważną rolę w dzisiejszym świecie, a z usług różnego rodzaju profesjonalnych drukarni korzystają niemal wszyscy: uczniowie, studenci, podmioty gospodarcze, firmy marketingowe i znaczenie więcej. Ciągły rozwój oraz innowacyjne technologie sprawiły, że poligrafia zyskała w ostatnich dekadach nowe oblicze i choć większość z nas posiada drukarkę we własnym domu to profesjonalny druk nadal jest w cenie.

Plakaty, ulotki, kalendarze – poligrafia w codziennym świecie

Usługi drukarskie są dziś niezwykle potrzebne, tym bardziej w dobie powszechnego marketingu.

Zdaje się, że to właśnie różnego rodzaju agencje są jednym z głównych klientów w tym sektorze, wykorzystując poligrafię do tworzenia i wydruku różnego rodzaju ulotek, wizytówek, plakatów, katalogów czy różnych innych materiałów reklamowych czy marketingowych. Warto więc wiedzieć, gdzie w naszej okolicy znajduje się profesjonalny zakład drukarski, z którego usług będziemy mogli skorzystać przy różnorakich okazjach. Wszak drukowanie w domu to z reguły duża gorsza jakość i znacznie wolniejszy proces.

Rozwój w świecie technologii pozwala tymczasem na stosowanie coraz to lepszych i nowszych technik poligraficznych. Dziś do najbardziej popularnych technik drukowania należą druk offsetowy oraz druk cyfrowy. Co ciekawe, większość osób nie jest w stanie wskazać jakichś różnic pomiędzy tymi technologiami, lecz istnieją pewne istotne różnice.

Przez to druk offsetowy wykorzystuje się przede wszystkim przy dużych nakładach, podczas gdy druk cyfrowy dużo lepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy nakład jest dość niski. Druk cyfrowy coraz częściej nie odbiega też jakością wydruku od druku offsetowego.

https://www.ditex.com.pl/
Grazyna
News Reporter
Hejo, jestem Grażyna, wasz przewodnik po WSE w Sosnowcu. Na tym blogu możecie poczytać o wielu tematach, którymi się zajmuję w wolnym czasie.