Czym zajmuje się poligrafia?

Każdy z nas wie, na czym polega drukowanie. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że drukiem zajmują się różnego rodzaju firmy poligraficzne – sama poligrafia to dział gospodarki, zajmujący się właśnie wytwarzaniem druku. Sam druk to rzecz znana już od setek lat, choć na przestrzeni kolejnych wieków dochodziło do bardzo poważnych zmian, oczywiście głównie za sprawą rozwoju technologicznego.

Dzisiaj poligrafia odgrywa bardzo ważną rolę w całej gospodarce, gdyż drukowanie odbywa się na bardzo dużą skalę. Warto przy tym pamiętać, że zakłady poligraficzne zajmują się teraz już nie tylko drukowaniem. Do ich zadań często należy także opracowanie tekstów bądź grafik oraz tak zwane prace introligatorskie.

Sam druk także przeszedł bardzo długą drogę i dziś zakłady mają do dyspozycji różne technologie drukarskie, dzięki którym są w stanie wykonywać różnego rodzaju prace. Pomagają w tym także odpowiednie maszyny drukujące, czyli najważniejszy chyba element wyposażenia w każdym zakładzie poligraficznym. Oczywiście w znaczący sposób różnią się one od zwykłych drukarek – ich budowa oraz sposób, w jaki składany są czcionki pozwalają bowiem na wykonywanie wydruków na bardzo szeroką skalę.

Jakie są rodzaje druku?

Zakłady poligraficzne mogą wykorzystać różne techniki druku, a do najbardziej popularnych z pewnością należą druk offsetowy oraz druk cyfrowy. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z techniką druku płaskiego. Jedną z największych zalet druku offsetowego jest fakt, że realizacja wydruków w sposób szybki oraz tani, dlatego też bardzo często wykorzystuje się ten druk do dużych nakładów.

Warto wiedzieć, że taki druk pozwala nam uzyskiwać realizacje na różnego rodzaju materiałów, a więc zarówno na papierze powlekanym, jak i na przykład na kartonie. Z kolei jeśli chodzi o druk cyfrowy to wykorzystuje się tutaj elektrofotograficzną maszynę drukarską – nie są więc przy tym wymagane żadne formy drukarskie czy matryce. Dzięki temu taki druk bardzo często wykorzystuje się przy realizacji szybkich zamówień, na przykład przy okazji wizytówek.

Jest to również bardzo popularna forma druku w przypadku niezbyt dużych nakładów. Dzięki zastosowaniu coraz to lepszych technologii druk cyfrowy pozwala uzyskać coraz to wyższą jakość druku, dzięki czemu może coraz częściej konkurować z drukiem offsetowym, choć ta opcja wciąż jest numerem jeden przy większym nakładzie.

https://mostel.pl/
Grazyna
News Reporter
Hejo, jestem Grażyna, wasz przewodnik po WSE w Sosnowcu. Na tym blogu możecie poczytać o wielu tematach, którymi się zajmuję w wolnym czasie.