Druk cyfrowy – warto się zdecydować?

Dziś do wyboru mamy różne technologie druku, dzięki czemu nie musimy decydować się na jeden konkretny sposób. Bardzo popularną formą realizacji wydruków jest druk cyfrowy, czyli nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystuje się nie tylko przy okazji wydruków, ale również nadruków, na przykład na ubraniach jak koszulki czy bluzy. Jakie są największe zalety druku cyfrowego? Wskazuje się tutaj przede wszystkim bardzo szybki termin realizacji. W przypadku druku cyfrowego nie potrzeba bowiem przygotowania żadnych specjalnych matryc czy form drukarskich, lecz zamiast tego wykorzystuje się po prostu elektrofotograficzną maszynę. Jedyne, co tak w zasadzie potrzeba to plik – druk odbywa się bezpośrednio z niego. Druk cyfrowy doskonale nada się więc do drukowania różnego rodzaju wydań niskonakładowych czy w sytuacji pilnej, kiedy konieczny jest jakiś dodruk „na szybko”.

Warto przy tym pamiętać, że druk cyfrowy pozwala również na bardzo szybką obróbkę introligatorską – zadrukowane arkusze są bowiem odporne na różnego rodzaju warunki zewnętrzne. Wszystko to sprawia, że druk cyfrowy jest dziś bardzo popularny. Jakby tego było mało, zastosowanie nowych technologii pozwala również na uzyskanie coraz lepszej jakości wydruku.

Kto powinien skorzystać z druku cyfrowego?

urlop.pomorze.pl

Wysoka jakość, możliwość personalizacji, ale też ekspresowy termin druku – wszystko to sprawia, że wiele osób decyduje się dziś na druk cyfrowy. Warto pamiętać, że jest to idealna opcja w przypadku niezbyt dużych nakładów. Z takiego rodzaju druku z pewnością skorzystają więc agencje marketingowe, ale też klienci indywidualni.

Druk cyfrowy doskonale nadaje się do tworzenia ulotek, fotoalbumów, zaproszeń, wizytówek czy różnego rodzaju dokumentów i prac poligraficznych. Szeroka gama papierów w różnych gramaturach to dodatkowa zaleta tego typu wydruków. Wiele osób podkreśla, że druk cyfrowy jakością nadal nie jest zbliżony do druku offsetowego, choć coraz częściej ta jakość jest naprawdę porównywalna. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą zastosowania nowych technologii. Wykorzystanie różnych systemów, na przykład do kontroli jakości obrazu, zapewnia naprawdę wysoką jakość wydruku, na którą składają się między innymi czyste barwy neutralne, czytelny i wyraźny tekst czy płynne przejścia tonalne. Nic więc dziwnego, że druk cyfrowy od lat cieszy się coraz większą popularnością i jest szeroko wykorzystywany w zakładach poligraficznych.

u rurka manometr
Grazyna
News Reporter
Hejo, jestem Grażyna, wasz przewodnik po WSE w Sosnowcu. Na tym blogu możecie poczytać o wielu tematach, którymi się zajmuję w wolnym czasie.