Druk offsetowy i cyfrowy – czym to się różni?

Choć druk znany jest nam już od setek lat to oczywiście na przestrzeni kolejnych wieków rozwijały się kolejne procesy, dzięki którym dziś drukuje się w wielu różnych technologiach. Drukarnie cały czas są zresztą nam wszystkim bardzo potrzebne – zakłady poligraficzne zajmują się zresztą nie tylko wydrukiem różnego rodzaju materiałów, ale często również pracami introligatorskimi. Warto więc wiedzieć, że wśród najpopularniejszych technik druku mamy dziś druk cyfrowy oraz druk offestowy. Na czym one polegają oraz czym się różnią? Jak się okazuje, różnice są całkiem spore. Zacznijmy od druku cyfrowego – to jedna z popularniejszych technik druku, do której wykorzystuje się maszynę elektrofotograficzną. Sam wydruk tworzony jest więc na podstawie pliku z komputera, co bardzo ułatwia pracę. Projekty różnych prac możemy dostarczyć do drukarni właśnie na nośniku cyfrowym – nie ma więc potrzeby tworzenia na przykład specjalistycznych form drukarskich, co pozwala na szybki i tani wydruk. Jeśli chcemy pozyskać jakieś materiały „od ręki” to druk cyfrowy będzie w tym przypadku najlepszą opcją, tym bardziej, że jakość takiego druku jest coraz lepsza.

Druk cyfrowy czy offsetowy – co wybrać?

Z kolei jeśli chodzi o druk offsetowy to mamy tutaj do czynienia z techniką druku płaskiego.

www.aquatv.pl

Do wydruku konieczne jest więc stworzenie odpowiedniej matrycy. Dużą zaletą takiego druku jest fakt, że pozwala on uzyskiwać realizacje na wielu różnych materiałach. Dodatkowo, wskazuje się również na to, że nadruki wykonane taką właśnie techniką są bardzo dokładne i mogą pochwalić się naprawdę wysoką jakością. Głównie z tego powodu taki druk jest szczególnie polecany do tworzenia plakatów, książek, ulotek czy katalogów oraz ogólnie różnych wielobarwnych materiałów. Najpoważniejsza różnica między drukiem cyfrowym a drukiem offsetowym polega więc na nakładzie. Druk cyfrowy bardzo dobrze sprawdzi się przy niskich bądź średnich nakładach – nie trzeba bowiem specjalnie przygotowywać się do druku. Z kolei druk cyfrowy także może być opłacalny, ale w sytuacji, gdy nakład jest duży i potrzebujemy dużej ilości odbitek. Jest też jeszcze jedna ważna różnica: druk cyfrowy pozwala nam na personalizację poszczególnych odbitek, a więc na przykład na zamieszczenie różnych danych na osobnych wydrukach. To z pewnością spora zaleta, która to nie ma zastosowania przy okazji druku offsetowego.

mostel.pl kruszarki serwis
Grazyna
News Reporter
Hejo, jestem Grażyna, wasz przewodnik po WSE w Sosnowcu. Na tym blogu możecie poczytać o wielu tematach, którymi się zajmuję w wolnym czasie.