Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich?
Solidaryzm społeczny – to na tej zasadzie opiera się w Polsce system ubezpieczeń zdrowotnych, który jest niezwykle w naszym kraju skomplikowany.
Jest to kierunek, który głosi, że różne grupy i warstwy społeczne w państwie polskim tworzą naturalną wspólnotę interesów, która jest niezależna od statusów ekonomicznego czy zawodowego i różnic, które z nich wynikają.
I tak, składka zdrowotna płacona przez pracodawcę na pracownika uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej zarówno pracownika, jak i członków jego rodziny.
Z zasady solidaryzmu społecznego wynika także fakt, że ubezpieczeniem zdrowotnym są objęte osoby, które pozostają w złej sytuacji finansowej.
Świadczenie opieki zdrowotnej zapewnia im państwo z budżetu.
Warto podkreślić, że wszyscy ubezpieczeni otrzymują taką samą pomoc medyczną, bez względu na wysokość składki zdrowotnej, która jest obliczana wprost proporcjonalnie do wysokości zarobków czy status społeczny.
Nie ma także znaczenia to na jakie choroby leczy się uprawniony do świadczenia.
Ewa Flor
Polecane artykuły
Świat pełen współczesnej elektroniki wart refleksji
elektronika Czy potrafimy sobie wyobrazić świat bez prądu? Tego typu wizja jawi się jako katastrofa i nie ma się czemu dziwić. Zdecydowana większość codziennych czynności opiera się na wykorzystywaniu prądu i ściśle związanej z nią elektroniki. Nie potrafimy funkcjonować tak jak nasi przodkowie, k
Czy interesują nas gry komputerowe dla dzieci?
gry komputerowe Jest spore grono rodziców, którzy nie chcą, aby ich dzieci grały w gry komputerowe, bo obawiają się, że to doprowadzi do uzależnienia, albo boją się, że ich dzieci będą grały w gry, które nie są przeznaczone do ich wieku. Prawda jednak jest taka, że jeśli rodzice poświęcą trochę cz