Bohaterowie kultowi

W dzisiejszych czasach często mówi się o danej postaci fantastycznej, że jest ona kultowa. Dotyczy to bohaterów literackich czy filmowych, a nawet tych, którzy zostali stworzeni na potrzeby gier komputerowych.

Zauważalna jest również swoista migracja postaci pomiędzy wymienionymi wyżej dziedzinami i jeszcze kilkoma innymi. Najciekawsze jest to, że tak rozpoznawalni i istotni dla kultury masowej są bohaterowie występujący w grach.

Co prawda, nie ma ich aż tak dużo, jednak trzeba też mieć świadomość, że gry komputerowe mają zdecydowanie krótszą tradycję niż kino, nie mówiąc już o literaturze. Jednymi z pierwszych bohaterów gier komputerowych, którzy pojawili się również w innych przestrzeniach, byli Mario i Luigi.

Pochodzą oni z dość prymitywnej gry, która jednak w latach dziewięćdziesiątych święciła ogromne tryumfy. W późniejszym okresie stworzono zdecydowanie bardziej rozbudowane wersje tej gry, a Mario i Luigi zaistnieli, między innymi, w świecie filmu, chociaż trzeba przyznać, że nie były to produkcje na miarę Oskara.

Obecnie niektórych bohaterów wywodzących się ze świata gier można znaleźć nawet na balach dla przebierańców. Lara Croft czy Riddick to przebrania, które znaczny procent z nas od razu rozpozna.

Oczywiście, to, że kultowi bohaterowie gier pojawiają się również w innych przestrzeniach, związane jest z kwestiami natury ekonomicznej. Na znanych i lubianych wizerunkach można sporo zarobić, nawet jeśli są to tylko postacie z gier.

Korzenie ich popularności nie mają tutaj właściwie żadnego znaczenia.

www.derbi.info.pl
Grazyna
News Reporter
Hejo, jestem Grażyna, wasz przewodnik po WSE w Sosnowcu. Na tym blogu możecie poczytać o wielu tematach, którymi się zajmuję w wolnym czasie.